خلیج بلبرینگ

02133000105-6 | 02177619004-5

کنس بلبرینگ

کنس بلبرینگ یکی از اجزای اصلی بلبرینگ است که وظیفه پشتیبانی از شفت و کاهش اصطکاک را بر عهده دارد؛ این قطعه نقش مهمی در عملکرد و طول عمر بلبرینگ دارد.

کنس بلبرینگ چیست؟

کنس بلبرینگ یکی از قطعات اصلی بلبرینگ صنعتی است که وظیفه نگهداری از گوی‌ها یا غلتک‌ها را بر عهده دارد. کنس بلبرینگ از دو قسمت تشکیل شده است کنس داخلی که با شافت دستگاه درگیر می‌شود کنس خارجی که با بدنه دستگاه درگیر می‌شود.

  • کنس داخلی بلبرینگ: کنس داخلی در بیشتر نوع های بلبرینگ به صورت ثابت هستند در سری های رولبرینگ استوانه ای در طرح های nu , nj و nup کنس های داخلی متحرک و از بقیه اجزای بلبرینگ جدا هستند.
  • کنس خارجی بلبرینگ: کنس های خارجی در سری های روبرینگ استوانه ای طرح n مانند رولبرینگ مخروطی از بقیه اجزای برینگ جدا هستند و به صورت متحرک طراحی شده اند و به اسانی جدا میشوند.

انواع کنس بلبرینگ

کنس‌های بلبرینگ در انواع مختلفی در دسترس هستند. این انواع بر اساس عوامل مختلفی مانند نوع بلبرینگ، جنس، شکل و اندازه طبقه‌بندی می‌شوند انواع رایج کنس بلبرینگ عبارتند از:

انواع کنس بلبرینگ
کنس ساده کنس ساده با استفاده از روان‌کارها، اصطکاک بین سطوح مختلف را کاهش می‌دهد. سرعت متوسط یاتاقان ساده، گاهی نیاز به خنک‌کاری را ایجاد می‌کند. طول عمر این نوع رینگ‌ها به نوع روان‌کار استفاده‌شده بستگی دارد.
رینگ مرصع یاتاقان مرصع، در اطراف نقطه‌ای خارج از نشیمن‌گاه می‌چرخد. این نوع یاتاقان سرعت کمی دارد، اما دقت بسیار بالایی دارد. رینگ مرصع بیشتر در تولید ساعت استفاده می‌شود. انتخاب روانکار صنعتی مناسب، می‌تواند طول عمر این نوع رینگ را تا حد زیادی افزایش دهد.
کنس غلتکی یا غلتشی در یاتاقان غلتکی، غلتک‌ها یا ساچمه‌ها جایگزین سطوح لغزشی می‌شوند. این امر موجب کاهش اصطکاک و افزایش قابلیت تحمل بار می‌شود. اما سرعت متوسط رو به بالای این نوع کنس نیاز به خنک کاری را افزایش می‌دهد.
کنس لغزشی کنس لغزشی برای ایجاد حرکت چرخشی در هر دو جهت شعاعی و محوری استفاده می‌شود. این نوع یاتاقان به دلیل عدم وجود اصطکاک بین سطوح تماس، طول عمری بی‌نهایت دارد و می‌توان به صورت مداوم بدون ایجاد خرابی از آن استفاده کرد. میزان فرسایش و ساییدگی در هنگام شروع به کار و خاموش کردن دستگاه بسیار کم است. اما وجود سنگریزه و گرد و غبار می‌تواند موجب خرابی کنس لغزشی شود.
کنس مغناطیسی کنس مغناطیسی با استفاده از میدان مغناطیسی، دو جزء دستگاه را از یکدیگر جدا نگه می‌دارد. این امر موجب کاهش اصطکاک و افزایش طول عمر و سرعت بالای کنس می‌شود. اما به دلیل استفاده از میدان مغناطیسی، میزان انرژی مصرفی کنس مغناطیسی بسیار زیاد است.
کنس خمشی کنس خمشی با تغییر شکل مواد حرکت می‌کند. این کنس انعطاف‌پذیری کمی دارد، بنابراین دامنه حرکتی آن محدود است. سرعت بالا یکی از ویژگی‌های دیگر این نوع کنس است. ط

کاربرد کنس در بلبرینگ ها

کنس بلبرینگ نقش مهمی در عملکرد بلبرینگ دارد. این قطعه به طور مستقیم بر روی اصطکاک و طول عمر بلبرینگ تأثیر می‌گذارد. کنس بلبرینگ از اصطکاک مستقیم بین گوی‌ها یا غلتک‌ها و شافت یا بدنه دستگاه جلوگیری می‌کند. این امر باعث کاهش گرمای تولید شده و افزایش طول عمر بلبرینگ می‌شود.

به صورت کلی کاربرد کنس ها نگه داشتن ساچمه ها و اجزای بلبرینگ از ناحیه بیرونی و درونی است لاین سرعت حرکت ساچمه ها و ترلانس و لقی بلبرینگ ها بر روی کنس ها اعمال میشود.

◁◁ مطلب پیشنهادی: اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ

محل اتصال کنس بلبرینگ به سایر اجزا در بلبرینگ

محل اتصال بلبرینگ بسته به نوع کاربرد، می‌تواند موازی با شفت یا عمود بر آن باشد. این زاویه، نحوه قرارگیری و اتصال کنس بلبرینگ به شافت و محور دایره‌ای را تعیین می‌کند.

آلیاژ کنس بلبرینگ

کنس بلبرینگ مانند خود بلبرینگ از فولاد آلیاژی با سطح کروم خورده تولید میشود البته این استاندارد آلیاژی توسط برندهای مطرح رعایت میشود.

کدام شرکت کنس بلبرینگ را به صورت جداگانه به فروش میرساند؟

شرکت تیمکن به دلیل تولید جداگانه کنس و کاپ های بلبرینگ مخروطی که به صورت اینچی و انحصاری هست و در مواقع بسیار میتوان یک کنس را با چند کاپ مختلف استفاده کرد این شرکت کنس ها را با کد مخصوص و کپ ها را با کد مخصوص به خود جداگانه تولید و به بازار عرضه میکند.

خرابی کنس بلبرینگ

  1. غلط بودن نصب و جازدن کنس بلبرینگ به‌عنوان حلقه ثابت برای تثبیت محور و درنتیجه کج شدن بلبرینگ و شفت
  2. ترک خوردن و شکستگی کنس های بلبرینگ در هنگام نصب و جازدن بلبرینگ
  3. تبدیل غلتش یا چرخش اجزای غلتشی (ساچمه‌های بلبرینگ) به لغزش یا سرخوردن آن‌ها بر روی شیار کنس بلبرینگ به علت استفاده از روانکار نامناسب
  4. کافی نبودن مقدار و مناسب نبودن ویسکوزیته روانکار بلبرینگ که موجب تماس نامناسب ساچمه‌های بلبرینگ با کنس بلبرینگ شده است.
  5. انبارکردن بلبرینگ در یک محیط مرطوب برای مدت‌زمان طولانی از دیگر علل خرابی بلبرینگ‌ها در اثر زنگ‌زدگی به شمار می‌آید. این نوع زنگ‌زدگی در کنس داخلی بلبرینگ مساوی با نقطه‌های تماس ساچمه‌ها بر روی کنس، از خود اثر زنگ‌زدگی بر جای می‌گذارد.

◁◁ مطلب پیشنهادی: خرابی بلبرینگ

نحوه درآوردن کنس بلبرینگ

میتوان در دو نوع از برینگ ها کنس را به راحتی جدا کرد اولین نوع رولبرینگ ها مخروطی و نوع دوم بلبرینگ ها تماس زاویه ای هست و در بقیه نوع برینگ ها دراوردن کنس ها و جدا سازی اجزای برینگ نیاز به تخصص و مهارت است زیرا در اوردن و جا زدن غیر اصولی کنس ها موجب این میشود که اجزاس برینگ به خوبی در سرجای خود قرار نگیرند و به سرعت خراب شوند.

نکته: برای بالا بردن عمر مفید بلبرینگ های مخروطی زمانی که بلبرینگ را عوض میکنید حتما کنس بلبرینگ را هم عوض کنید.زیرا کارکرد کنس ها باعث ایجاد علائم خستگی روی ان میشود که موجب نقص در حرکت برینگ و موجب خرابی سریع رولبرینگ مخروطی میشود.

نتیجه

با آشنایی با کنس بلبرینگ و کاربرد آن، می‌توانید خرید بلبرینگ را با آگاهی و دقت بیشتری انجام دهید؛ خلیج بلبرینگ تخصصی ترین وب سایت فروش آنلاین بلبرینگ جهت مشاوره رایگان با شماره ۰۹۰۰۱۰۹۸۸۹۹ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
استعلام قیمت و مشاوره خرید