خلیج بلبرینگ

02133000105-6 | 02177619004-5

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ و رولبرینگ هر دو قطعات مکانیکی هستند که برای کاهش اصطکاک و سایش بین دو سطح در حال حرکت استفاده می شوند. تفاوت اصلی بین این دو در شکل ساچمه های آنها است. بلبرینگ ها از ساچمه های کروی شکل استفاده می کنند، در حالی که رولبرینگ ها از ساچمه های استوانه ای، مخروطی، یا سوزنی شکل استفاده می کنند.

بلبرینگ از دو کلمه بال + بیرینگ (Ball + Bearing) تشکیل شده است و به معنای بیرینگ توپی شکل است ، بلبرینگ ها با توجه به نیاز های مختلف در انواع بلبرینگ شیار عمیق ، بلبرینگ خود تنظیم ، بلبرینگ تماس زاویه ایی و بلبرینگ کف گرد تولید می شوند.

رولبرینگ از دو کلمه رول + بیرینگ (Roll + Bearing) تشکیل شده است و به معنای بیرینگ با لغزنده های استوانه ایی شکل است و با توجه به نیاز های مختلف در انواع رولبرینگ استوانه‌ایی ، رولبرینگ بشکه‌ایی ، رولبرینگ سوزنی تولید می شوند.

تفاوت های کلیدی بین بلبرینگ و رولبرینگ عبارتند از:

  • طراحی ساچمه

بلبرینگ ها از ساچمه های کروی شکل استفاده می کنند، در حالی که رولبرینگ ها از ساچمه های استوانه ای، مخروطی، یا سوزنی شکل استفاده می کنند.

  • تحمل بار

رولبرینگ ها معمولاً ظرفیت باربری بیشتری نسبت به بلبرینگ ها دارند.

  • نوع بار وارده

بلبرینگ ها توانایی حمل هر دو بار شعاعی و محوری  در وزن های پایین را دارا می باشند در حالی که رولبرینگ ها تنها قادر به تحمل بارهای شعاعی هستند.

  • سرعت

بلبرینگ سرعت بیشتری را میتوانند تحمل کنند بلبرینگ ها توانایی حمل هر دو بار شعاعی و محوری در وزن های پایین را دارا رولبرینگ ها تنها قادر به تحمل بارهای شعاعی

  • اصطکاک

رولبرینگ ها معمولاً دارای اصطکاک کمتری نسبت به بلبرینگ ها هستند.

آیا جنس بلبرینگ و رولبرینگ باهم فرق دارد؟

تمام آلیاژهای به کار رفت در انواع برینگ ها یکی هستن فقط در طراحی های متفاوت در بلرینگ و رولبرینگ از آلیاژ مورد نظر برای کاراییی بیشتر بیرینگ استفاده میکند برای مثال اگر قفسه ای را چه در رولبرینگ چه در بلرینگ بخواهند از فلز برنج یا پلی آمید استفاده کنند آلیاژ به کار رفته در بلرینگ و رولبرینگ یکی هست.

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در گیربکس

در طرفی که در گیربکس ها بار شعایی بیشتری بر روی بیرینگ قرار میگیرد از رولبرینگ ها استفاده میشود و در طرفی که بار شعایی
کمتر و سرعت شفت بیشتر میشود از بلبرینگ استفاده میشود

عمر رولبرینگ بیشتر است یا بلبرینگ

رولبرینگ ها و بلرینگ ها هر کدام برای کار در شرایط خاص با توجه به میزان بار وارده و سرعت مورد نیاز طراحی شده اند که عمر مفید انها زمانی که در جای مناسب قرار بگیرند با توجه به برند مورد استفاده عمر مفید یکسانی دارند.

مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ در جدول زیر نشان داده شده است:

ویژگی بلبرینگ رولبرینگ
شکل ساچمه کروی استوانه ای، مخروطی، یا سوزنی
ظرفیت باربری کمتر بیشتر
سرعت دورانی بیشتر کمتر
اصطکاک بیشتر کمتر
عمر مفید کمتر بیشتر
کاربردها طیف گسترده ای طیف گسترده ای

نتیجه
در نهایت انتخاب بلبرینگ یا رولبرینگ مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع بار، سرعت دورانی، و فضای موجود.

اگر بار شعاعی و محوری سنگینی بر برینگ وارد میشود باید از رولبرینگ ها استفاده کرد زیرا به دلیل داشتن ساچمه های استوانه ای و کروی سطح اصطکاک بیشتری دارند میتوان بارهای سنگین را تحمل کنند ولی اگر نیاز به سرعت زیادی دارید باید از بلبرینگ ها استفاده کرد زیرا به دلیل داشتن ساچمه های گرد سطح اصطکاک کمتری دارند و میتوان سرعت بیشتر را تحمل کنند ولی بارهای سنگین را نمیتواننده تحمل کننند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
استعلام قیمت و مشاوره خرید