خلیج بلبرینگ

02133000105-6 | 02177619004-5

تفاوت بلبرینگ و یاتاقان

ماشین‌های دور و برمان، از اتومبیل‌های قدرتمند گرفته تا چرخ‌های ساده‌ی چمدان، همگی دنیایی از قطعات ریز و درشت را در دل خود جای داده‌اند. قطعاتی که هرکدام نقشی حیاتی را ایفا می‌کنند و شاید کمتر کسی از راز و رمز آن‌ها باخبر باشد. در این میان، دو عنصر کلیدی با نام‌های یاتاقان و بلبرینگ وجود دارند که در برقراری حرکت روان و کاهش اصطکاک نقش بسزایی ایفا می‌کنند. اما آیا این دو رفیق همیشگی‌اند یا تفاوت‌هایی اساسی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله، قصد داریم سفری به دنیای این قطعات داشته باشیم و با مقایسه‌ی آن‌ها، به درک عمیق‌تری از وجوه تشابه و تمایزشان برسیم.

بلبرینگ از دو کلمه بال + بیرینگ (Ball + Bearing) تشکیل شده است و به معنای بیرینگ توپی شکل است، بلبرینگ ها با توجه به نیاز های مختلف در انواع بلبرینگ شیار عمیق ، بلبرینگ خود تنظیم ، بلبرینگ تماس زاویه ایی و بلبرینگ کف گرد تولید می شوند.

هوزینگ بیرینگ از دو کلمه هوزینگ + بیرینگ (Housing + Bearing) تشکیل شده است؛ یاتاقان صنعتی یا هوزینگ بیرینگ، در واقع یک پایه است که برای نگهداری و حمایت از شفت در حال دوران استفاده می‌شود.

◁◁مطلب پیشنهادی: تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت های کلیدی بین بلبرینگ و یاتاقان عبارتند از:

  1. اولین تفاوت بین بلبرینگ ها و یاتاقان ها در نوع چیدمان آنها میباشد یاتاقان ها مجوعه ای از بلرینگ به همراه محفظه بیرونی میباشند که به صورت مستقل حامل انتقال نیرو میباشند.
  2. دومین تفاوت آنها در نحوه کار کرد میباشد؛ بلبرینگ ها در داخل دستگاه و جزو اجزای یک ماشین صنعتی میباشند ولی یاتاقان ها به صورت مستقل در بیرون دستگاه حامل و تکیه گاه شفت محرکه میباشد.
  3. سومین تفاوت در نحوه نگهداری آنها میباشد؛ به دلیل اینکه یاتاق ها در محیط بیرونی دستگاه کار میکند و تماس بیشتری با هوا و رطوبت محیط دارند نیاز به گریس کاری بیشتری دارند. برای همین بر روی یاتاق ها پیچ های گریس خور تعبیه میشود.
  4. چهارمین تفاوت نحوه سوار شدن شفت بر روی یاتاقان بلبرینگ میباشد. که بسیار ساده و راحت شفت توسط قفل یقه ای یا قفل پیچی بر روی یاتاقان ها ثابت میشود به لطف ین نصب آسان است که یاتاق ها انتخابی بسیاری محبوب ر بسیاری ز صنایع هستند.
  5. در بلوک یاتاقان ها از نوع بلبرینگ شیار عمیق که ساچمه ها بر روی دو لاین سرعت حرکت میکنند استفاده میشود که به دلیل داشتن دو سطح حرکتی، از بلبرینگ های شیار عمیق عملکرد بهتر و روا تری دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
استعلام قیمت و مشاوره خرید