خلیج بلبرینگ

02133000105-6 | 02177619004-5

رولبرینگ مخروطی

در این مقاله به بررسی رولبرینگ مخروطی و انواع آن می پردازیم. همچنین کاربردهای آن را شرح می دهیم. همچنین چنانچه قصد خرید رولبرینگ مخروطی را داشته باشید، رولبرینگ های مخروطی برندهای مختلف را معرفی کرده و با یکدیگر مقایسه می کنیم.

ساختار رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی دارای شیار غلتک (ساچمه) مخروطی شکل در کنس های بالایی و پایینی است. خود ساچمه‌ها یا رول‌های آن  نیز به شکل مخروطی است. به همین دلیل به رولبرینگ مخروطی معروف است. امتداد خطوط تمام سطوح مخروطی در یک نقطه بر روی شفتی که رولبرینگ مخروطی بر روی آن نصب است، تماس پیدا می‌کنند. این نوع خاصِ طراحی، بلبرینگ را برای تحمل بارهای مرکب (محوری و شعاعی) بسیار توانمند کرده است.

قدرت تحمل بار محوری در این بلبرینگ‌ها بستگی به زاویه شیار کنس بیرونی رولبرینگ دارد. اشاره این مطلب خالی از لطف نیست که صنعت بلبرینگ جهان بابت طراحی رولبرینگ مخروطی به شرکت آمریکایی تیمکن مدیون است. زیرا هنری تیمکن (بنیان‌گذار تیمکن) مخترع این طرح خاص از بلبرینگ بوده است.

رولبرینگ های مخروطی قابلیت تفکیک و جداشدن دارند و در دو قسمت از هم جدا می‌شوند:

مخروط  (Cone): شامل کنس داخلی همراه با قفسه و غلتک‌ها (رول‌ها یا ساچمه‌ها).

 کاپ (Cup): که فقط کنس بیرونی است.

انواع رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی در انواع متنوع زیر تولید می‌شود و هرکدام کاربردهای خاصی دارد:

و همچنین در دو اندازه نیز تولید شده‌اند:

رولبرینگ مخروطی دارای یک طراحی مخصوص است که با مشخصه CL7C در شماره فنی بلبرینگ‌ها از سایر طرح‌ها متمایز شده است. این بلبرینگ جهت چیدمان در مورد بارهای محوری سنگین نظیر رولبرینگهای مخروطی پینیون در گیربکس اتومبیل‌ها به کار می‌رود. این نوع از رولبرینگ دارای بار اولیه یا اصطلاحاً پیش بار است. از مزایای آن می‌توان به ایجاد اصطکاک کم، امکان وارد شدن بار بزرگتر در شروع چرخش بلبرینگ، زمان آب بندی کمتر و دقت بالاتر اشاره کرد.

رولبرینگ مخروطی SKF

در رولبرینگ های مخروطی با پسوند CL7C سایش هنگام راه‌اندازی اولیه بلبرینگ وجود ندارد. همچنین به دلیل تنظیم شدن با ممان اصطکاکی، به‌راحتی قابل تنظیم است.

رولبرینگ مخروطی تک ردیفه می‌تواند فقط بار محوری از یک‌جهت را تحمل کند. به دلیل اینکه همیشه با واردشدن بار شعاعی، بار محوری هم در بلبرینگ تولید می‌شود؛ لذا جهت مهار این بار  معمولاً در کاربردها از دو  رولبرینگ مخروطی یک ردیفه استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم رولبرینگ های مخروطی یک ردیفه در دو اندازه تولید می‌شوند. اولی رولبرینگ مخروطی با واحد اینچ که به رولبرینگ مخروطی اینچی معروف است. دومی نیز رولبرینگ مخروطی که بر پایه واحد متریک (میلیمتر، سانتیمتر و…) ساخته می‌شود.

در رولبرینگ مخروطی اینچی؛

 کنس داخلی بلبرینگ به همراه قفسه و ساچمه‌ها یا غلتک‌ها (Cone) دارای یک شماره فنی و کنس یا حلقه بیرونی (Cup) دارای یک شماره فنی دیگر است. رولبرینگ مخروطی کامل هر دوی این شماره‌ها را شامل می‌شود.

 به‌وسیله  علامت “/” از هم جدا می‌شوند.

مانند:

K-11749/K-11710

به‌خاطر داشته باشید پیشوند K در شماره فنی بلبرینگ نشان‌دهنده رولبرینگ مخروطی با ابعاد مبتنی بر واحد اینچ  است.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

مزایای استفاده از رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

ترتیب چیدمان و قرارگرفتن این بلبرینگ‌ها:

  • روبه‌رو
  • پشت‌به‌پشت
  • پشت‌سرهم
رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

مجموعه غلتک رولبرینگ مخروطی دو ردیفه دارای زوایای تماس مخروطی است؛ که به آن اجازه می‌دهد بتواند هر دو بارِ رانش محوری در هر دو جهت و شعاعی را به طور هم‌زمان تحمل کند. دو ردیف غلتک مخروطی به بیرینگ ظرفیت بارگذاری فوق‌العاده‌ای می‌دهد و این بلبرینگ‌ها را به یکی از قوی‌ترین‌ها انواع بلبرینگ تبدیل می‌کند. رولبرینگ مخروطی دو ردیفه دارای طراحی با اصطکاک کم هستند که باعث کاهش دمای کار بلبرینگ، افزایش کارایی و افزایش طول عمر بلبرینگ می‌شود.

مزایای استفاده از رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه معمولاً در گیربکس‌ها، تجهیزات بالابر، کارخانه‌های نورد و ماشین‌آلات در صنعت معدن، به‌عنوان‌مثال ماشین‌های حفاری و تونل زنی استفاده می‌شوند.

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

طراحی اصلی رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه بر اساس این است که مخروط‌ها بدون لغزش بر روی یکدیگر بغلتند. این مدل رولبرینگ قابلیت تحمل بارهای ترکیبی بسیار زیاد را در سرعت‌های کم تا متوسط داراست. همچنین می‌تواند بارهای سنگین اکسل را در دو جهت حمل کنند. بارگیری شعاعی رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه سه برابر بلبرینگ تک ردیفه مخروطی است. بنابراین به بلبرینگ‌های جانبی احتیاجی وجود ندارد. رولبرینگ های مخروطی چهار ردیفه می‌بایست به‌عنوان واحدهای کامل در محفظه‌های صحیح ثابت شوند تا امکان عملکرد صحیح و تعویض سریع در صورت نیاز تعمیراتی فراهم شود.

کاربرد رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه:

چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی

نصب رولبرینگ و چیدمان آن شامل یکی از حالات ذیل است:

نصب رولبرینگ مخروطی

مزایا و نکات قوت رولبرینگ مخروطی

مهمترین مزایا و ویژگی های مثبت رولبرینگ مخروطی را در این بخش ذکر می کنیم.

معایب و مشکلات رولبرینگ مخروطی

مهمترین معایب و مشکلات رولبرینگ مخروطی را در این بخش ذکر می کنیم.

شرکت‌های تولیدکننده رولبرینگ مخروطی

اگر قصد خرید  رولبرینگ مخروطی را دارید در این بخش به معرفی برندهای تولید کننده آن و مشخصات رولبرینگ های مخروطی ساخت آنها می پردازیم.

خرید رولبرینگ مخروطی SKF اس کا اف

کمیاب بودن رولبرینگ مخروطی SKF  اصل 

اگر به دنبال خرید رولبرینگ مخروطی SKF اس کا اف هستید در کمال تاسف باید خاطرنشان کنیم که به دلیل مسائلی نظیر تحریم کشور، محصولات رولبرینگ های مخروطی تک ردیفهٔ اس کا اف در بازار ایران بسیار کمیاب است. می‌توان اذعان کرد که در بسیاری از آیتم‌های مصرفی مربوطه نمی‌توان رولبرینگ مخروطی SKF را در بازار ایران پیدا کرد.

 همچنین هنگام خرید رولبرینگ مخروطی SKF ممکن است با نمونه‌های تقلبی آن مواجه شوید.  عمده تولیدات شرکت SKF در سری‌های غلتک مخروطی دو ردیفه و چهار ردیفه متمرکز است که در سری‌های دو ردیفه با طرح‌های TDI تی دی آی و TDO تی دی او شناخته می‌شوند. در سری‌های چهار ردیفه kdc در طرح TBU تی بی یو عرضه می‌شوند که برای چرخ قطارها به کار می‌رود.

 رولبرینگ های مخروطی با کیفیت ایکس لایف FAG قابل اعتماد و کارآمد در مصرف انرژی با ظرفیت حمل بار بالا هستند. شرکت اف آ گ برای بهینه کردن هر چه تمام‌تر بلبرینگ‌های مخروطی سری ایکس لایف، هندسه، سطوح، دقت ابعادی و مواد و فرآیند عملیات حرارتی را نیز بهینه کرده است.

 اگر قصد خرید رولبرینگ مخروطی FAG اف ا گ را دارید به شما این نوید را می‌دهیم که انتخاب درستی کرده‌اید. زیرا رولبرینگ های مخروطی سری ایکس لایف FAG کارایی کلی ماشین‌ها و تجهیزات شما را افزایش می‌دهند.

خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن Timken

 به‌صورت کلی تولیدات شرکت تیمکن(بخاطر رواج واحد اندازه گیری اینچ در ایالات متحده آمریکا) بیشتر بر پایه واحد اندازه‌گیری اینچ هستند و مدل‌های متریک آنها در کشور ما نسبتاً کمیاب است. ابعاد اینچی این امکان را از مصرف‌کننده سلب می‌کند تا به‌جای رولبرینگ های مخروطی برندهای دیگر بتواند از تیمکن استفاده کند.

تیمکن انواع رولبرینگ های مصرفی صنایع را تولید می‌کند. رولبرینگ های تک ردیفه، دو ردیفه و چهار ردیفه تا رولبرینگ هایی با کاربرد خاص مانند رولبرینگ های مخروطی توربین‌های بادی از جمله محصولات این شرکت است. اگر ابعاد اینچی و همچنین دشواری و مقداری مبلغ بالاتر تیمکن برای کاربرد و بودجه شما دشواری ایجاد نمی‌کند، می‌توانیم این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که با خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن به دلیل کیفیت و دوام مثال‌زدنی، هزینه و نیاز نگهداری کم و سایر مزایای آن خاطری آسوده خواهید داشت.

حرف J نشانگر این است که ابعاد اصلی و ابعاد فرعی بلبرینگ بر اساس استانداردهای ISO تولید شده است. و حرف R بیانگر طراحی داخلی با ظرفیت بار بالا است. گاهی مشاهده شده که خریداران کویو زمانی که بلبرینگ مورد نظرشان از این برند موجود نیست به دنبال رولبرینگی با پسوند JR می‌گردند که طبعاً در سایر برندها این کد وجود ندارد و مخصوص کویو است. شایان ذکر است که در این مواقع می‌توان بلبرینگ دیگری را بدون نگرانی جایگزین کرد.

شرکت ناچی نیز به تولید رولبرینگ های مخروطی پرداخته است. ناچی یک برند مطرح ژاپنی است که تولیدات سری مخروطی آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و توانایی‌های قابل قبولی دارد. استفاده از استیل کروم دار در قفسه‌های رولبرینگ مخروطی توسط مهندسین این شرکت که منجر به افزایش کیفیت و افزایش توانایی حمل بارهای ترکیبی آن شده است، به رولبرینگ مخروطی ناچی امکان رقابت با نمونه‌های سایر برندها را می‌دهد. خرید رولبرینگ مخروطی ناچی باتوجه‌به قیمت مقرون‌به‌صرفه و کیفیت ساخت بالای آن، انتخابی معقول و هوشمندانه به نظر می‌رسد.

خرید رولبرینگ مخروطی NTN ان تی ان

یکی از برتری‌های رولبرینگ مخروطی ان تی ان فولادها و عملیات حرارتی آن است. سختی سطح، پایداری ابعاد و مقاومت در برابر تغییرات دما از طریق فولاد سخت شده ویژگی‌های مهم رولبرینگ مخروطی NTN به شمار می‌رود.

درصورتی‌که تمایل به خرید رولبرینگ مخروطی NTN داشتید توجه داشته باشید که رولبرینگ های مخروطی ان تی ان زمانی که پیشوند (۴T) داشته باشند، نشانگر فولاد کربن‌دار و سازگار با شرایط شدید است. زمانی که پسوند (U) قبل از شماره فنی می‌آید بیانگر فولاد سخت شده به‌کاررفته در رولبرینگ مخروطی ان تی ان است.

رولبرینگ مخروطی چینی

طیف گسترده‌ای از رولبرینگ های مخروطی چینی در سطوح مختلف کیفی در بازار ایران موجود هستند. این نوع یاتاقان همیشه در سیستم‌هایی استفاده می‌شود که در طی آن بارهای سنگینی به رولبرینگ وارد می‌شود. با این شرایط رولبرینگ مخروطی اگر حداقل کیفیت استاندارد را نداشته باشد بسیار سریع خراب می‌شود و مشکلات تعمیرات چندباره را ایجاد می‌کند.

 بنابراین هنگام خرید رولبرینگ مخروطی چینی باید از برندی استفاده کنید که کیفیت بالاتری نسبت به بقیهٔ برندهای چینی داشته باشد. در این مطلب ما تعدادی از باکیفیت‌ترین رولبرینگ های مخروطی چینی بازار را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

رولبرینگ مخروطی اروپای شرقی

تعدادی از کشورهای اروپای شرقی انواع رولبرینگ های مخروطی را تولید می‌کنند. سطح تکنولوژی و مهندسی در شرق اروپا نسبتاً پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. به تبعیت از این واقعیت، کیفیت و سختی محصولات تولیدی برندهای اروپای شرقی از دیگر برندهای اروپایی نظیر SKF نیز پایین‌تر است.

 هرچند اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم این شرکت‌ها نیز از فولادهای مرغوب با مهندسی استاندارد استفاده می‌کنند و سازنده رولبرینگ های استوار بر پایهٔ مواد مرغوب اولیه هستند. تعدادی از بهترین تولیدکنندگان یاتاقان‌های مخروطی در اروپای شرقی عبارت‌اند از:

کاربرد رولبرینگ مخروطی در صنایع

راهنمای خرید رولبرینگ مخروطی

در هنگام خرید رولبرینگ مخروطی باید نکاتی را مدنظر داشته باشیم تا بتوانیم انتخابی داشته باشیم که به‌درستی پاسخگوی نیازهای ما باشد. در بخش ذیل تلاش کرده‌ایم مروری بر مواردی داشته باشیم که در این مقاله به‌صورت مشروح به آن اشاره کرده‌ایم.

فروش رولبرینگ مخروطی

گروه صنعتی خلیج بلبرینگ باتوجه‌به نیازهای مصرف‌کننده و آگاهی از آیتم‌های مصرفی در ایران، در عرصهٔ واردات و فروش رولبرینگ های مخروطی از برندهای مطرح جهانی فعالیت می‌کند. ما در تلاش هستیم تا فروشی باکیفیت داشته باشیم. در همین راستا کیفیت و اصالت کالا برای ما در درجهٔ اول قرار دارد.

 مزیت ما در هنگام فروش این است که با ارائهٔ مشاورهٔ فنی و بررسی نکات فنی و توجه به نیازهای دستگاه صنعتی بهترین پیشنهاد را به شما می‌دهیم تا انتخابی بهینه و مطلوب داشته باشیدو بتوانید به بیشترین کارایی دست پیدا کنید. فروش رولبرینگ های مخروطی اصل و ارسال سریع آنها به نقاط مختلف کشور خدماتی است که گروه صنعتی خلیج بلبرینگ به مشتریان محترم خود در هنگام فروش ارائه می‌دهد.

استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی

قیمت رولبرینگ مخروطی به شرکت تولید کنندهٔ آن و سری ساخت آن ارتباط زیادی دارد. به طور مثال یک شرکت اروپایی به دلیل تکنولوژی بالاتر، مواد اولیهٔ گران‌تر و هزینه‌های ساخت بیشتر قیمت بالاتری را برای محصولاتش در نظر می‌گیرد.

عوامل مختلف دیگر مانند جنس قفسه، آلیاژ فولاد، دقت طراحی نیز بر قیمت رولبرینگ مخروطی تأثیرگذار است. فروشگاه خلیج بلبرینگ آماده ارائهٔ بهترین و مناسب‌ترین قیمت رولبرینگ های مخروطی است. جهت استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی کافیست با ما تماس بگیرید.

سوالات رایج رولبرینگ مخروطی

سوالات متداول خرید بلبرینگ ناچی

خرید بلبرینگ مخروطی اصل

جهت استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید ۳۳۰۰۰۱۰۶(۰۲۱)

پیمایش به بالا
استعلام قیمت و مشاوره خرید