رولبرینگ مخروطی

در این مقاله به بررسی رولبرینگ مخروطی و انواع آن می پردازیم. همچنین کاربردهای آن را شرح می دهیم. همچنین چنانچه قصد خرید رولبرینگ مخروطی را داشته باشید، رولبرینگ های مخروطی برندهای مختلف را معرفی کرده و با یکدیگر مقایسه می کنیم.

ساختار رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی دارای شیار غلتک (ساچمه) مخروطی شکل در کنس های بالایی و پایینی است. خود ساچمه‌ها یا رول‌های آن  نیز به شکل مخروطی است. به همین دلیل به رولبرینگ مخروطی معروف است. امتداد خطوط تمام سطوح مخروطی در یک نقطه بر روی شفتی که رولبرینگ مخروطی بر روی آن نصب است، تماس پیدا می‌کنند. این نوع خاصِ طراحی، بلبرینگ را برای تحمل بارهای مرکب (محوری و شعاعی) بسیار توانمند کرده است.

قدرت تحمل بار محوری در این بلبرینگ‌ها بستگی به زاویه شیار کنس بیرونی رولبرینگ دارد. اشاره این مطلب خالی از لطف نیست که صنعت بلبرینگ جهان بابت طراحی رولبرینگ مخروطی به شرکت آمریکایی تیمکن مدیون است. زیرا هنری تیمکن (بنیان‌گذار تیمکن) مخترع این طرح خاص از بلبرینگ بوده است.

رولبرینگ های مخروطی قابلیت تفکیک و جداشدن دارند و در دو قسمت از هم جدا می‌شوند:

مخروط  (Cone): شامل کنس داخلی همراه با قفسه و غلتک‌ها (رول‌ها یا ساچمه‌ها).

 کاپ (Cup): که فقط کنس بیرونی است.

انواع رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی در انواع متنوع زیر تولید می‌شود و هرکدام کاربردهای خاصی دارد:

 • رولبرینگ مخروطی یک ردیفه
 • رولبرینگ مخروطی دو ردیفه
 • رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

و همچنین در دو اندازه نیز تولید شده‌اند:

 • رولبرینگ مخروطی متریک
 • رولبرینگ مخروطی اینچی

رولبرینگ مخروطی دارای یک طراحی مخصوص است که با مشخصه CL7C در شماره فنی بلبرینگ‌ها از سایر طرح‌ها متمایز شده است. این بلبرینگ جهت چیدمان در مورد بارهای محوری سنگین نظیر رولبرینگهای مخروطی پینیون در گیربکس اتومبیل‌ها به کار می‌رود. این نوع از رولبرینگ دارای بار اولیه یا اصطلاحاً پیش بار است. از مزایای آن می‌توان به ایجاد اصطکاک کم، امکان وارد شدن بار بزرگتر در شروع چرخش بلبرینگ، زمان آب بندی کمتر و دقت بالاتر اشاره کرد.

رولبرینگ مخروطی SKF

در رولبرینگ های مخروطی با پسوند CL7C سایش هنگام راه‌اندازی اولیه بلبرینگ وجود ندارد. همچنین به دلیل تنظیم شدن با ممان اصطکاکی، به‌راحتی قابل تنظیم است.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

Single Row Taper Roller Bearing

رولبرینگ مخروطی تک ردیفه می‌تواند فقط بار محوری از یک‌جهت را تحمل کند. به دلیل اینکه همیشه با واردشدن بار شعاعی، بار محوری هم در بلبرینگ تولید می‌شود؛ لذا جهت مهار این بار  معمولاً در کاربردها از دو  رولبرینگ مخروطی یک ردیفه استفاده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم رولبرینگ های مخروطی یک ردیفه در دو اندازه تولید می‌شوند. اولی رولبرینگ مخروطی با واحد اینچ که به رولبرینگ مخروطی اینچی معروف است. دومی نیز رولبرینگ مخروطی که بر پایه واحد متریک (میلیمتر، سانتیمتر و…) ساخته می‌شود.

در رولبرینگ مخروطی اینچی؛

 کنس داخلی بلبرینگ به همراه قفسه و ساچمه‌ها یا غلتک‌ها (Cone) دارای یک شماره فنی و کنس یا حلقه بیرونی (Cup) دارای یک شماره فنی دیگر است. رولبرینگ مخروطی کامل هر دوی این شماره‌ها را شامل می‌شود.

 به‌وسیله  علامت “/” از هم جدا می‌شوند.

مانند:

K-11749/K-11710

به‌خاطر داشته باشید پیشوند K در شماره فنی بلبرینگ نشان‌دهنده رولبرینگ مخروطی با ابعاد مبتنی بر واحد اینچ  است.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

Paired Single Row Tapered Roller Bearings
رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

مزایای استفاده از رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

 • نصب و جازدن ساده به علت عدم نیاز به بوش فاصله گذار
 • تحمل بار محوری و شعاعی بالا
 • نگهداری و روانکاری ساده
 • دقیق بودن در هدایت محوری شفت

ترتیب چیدمان و قرارگرفتن این بلبرینگ‌ها:

 • روبه‌رو
 • پشت‌به‌پشت
 • پشت‌سرهم

رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

Double row taper roller bearing
رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

مجموعه غلتک رولبرینگ مخروطی دو ردیفه دارای زوایای تماس مخروطی است؛ که به آن اجازه می‌دهد بتواند هر دو بارِ رانش محوری در هر دو جهت و شعاعی را به طور هم‌زمان تحمل کند. دو ردیف غلتک مخروطی به بیرینگ ظرفیت بارگذاری فوق‌العاده‌ای می‌دهد و این بلبرینگ‌ها را به یکی از قوی‌ترین‌ها انواع بلبرینگ تبدیل می‌کند. رولبرینگ مخروطی دو ردیفه دارای طراحی با اصطکاک کم هستند که باعث کاهش دمای کار بلبرینگ، افزایش کارایی و افزایش طول عمر بلبرینگ می‌شود.

مزایای استفاده از رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

 • ظرفیت حمل بار بالا: رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه برای بارهای شعاعی و محوری سنگین مناسب هستند.
 • بارهای محوری در هر دو جهت: بارهای وارده بر دو طرف شفت را تحمل می‌کنند.
 • سفتی بالا: این نوع بلبرینگ چیدمان اجزایی سفتی را ارائه می‌دهد.
 • اصطکاک کم: طراحی بهینه انتهای غلتکی و پرداخت سطح روی فلنج باعث ارتقای لایه روان‌کننده شده که منجر به اصطکاک کمتر می‌شود. همچنین گرمای اصطکاکی و سایش فلنج را کاهش می‌دهد.
 • عمر طولانی: طراحی رولبرینگ مخروطی دو ردیفه به دلیل کاهش اصطکاک و کاهش حساسیت به ناهماهنگی و انحراف شفت باعث افزایش عمر آن‌ می‌شود.
 • قابلیت اطمینان عملیاتی بالا: پرداخت سطحی بهینه در سطوح تماس غلتک‌ها و راهروها از تشکیل یک‌لایهٔ روان‌کننده پشتیبانی می‌کند.
 • سازگاری اجزای رولبرینگ و اندازه‌های غلتکی: میزان تلورانس‌های ابعادی و هندسی آن‌ها نزدیک به صفر است، تا بدین ترتیب توزیع بار، نویز و لرزش‌ها کاهش یابند و امکان تنظیم دقیق پیش بارگذاری فراهم شود.

رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه معمولاً در گیربکس‌ها، تجهیزات بالابر، کارخانه‌های نورد و ماشین‌آلات در صنعت معدن، به‌عنوان‌مثال ماشین‌های حفاری و تونل زنی استفاده می‌شوند.

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

Four row tapered roller bearing
رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

طراحی اصلی رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه بر اساس این است که مخروط‌ها بدون لغزش بر روی یکدیگر بغلتند. این مدل رولبرینگ قابلیت تحمل بارهای ترکیبی بسیار زیاد را در سرعت‌های کم تا متوسط داراست. همچنین می‌تواند بارهای سنگین اکسل را در دو جهت حمل کنند. بارگیری شعاعی رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه سه برابر بلبرینگ تک ردیفه مخروطی است. بنابراین به بلبرینگ‌های جانبی احتیاجی وجود ندارد. رولبرینگ های مخروطی چهار ردیفه می‌بایست به‌عنوان واحدهای کامل در محفظه‌های صحیح ثابت شوند تا امکان عملکرد صحیح و تعویض سریع در صورت نیاز تعمیراتی فراهم شود.

کاربرد رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه:

 • آسیاب‌های نورد
 • فرز
 • کارخانه‌های فولاد

چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی

نصب رولبرینگ و چیدمان آن شامل یکی از حالات ذیل است:

نصب رولبرینگ مخروطی

در چیدمان و نصب بلبرینگ به‌صورت روبه‌رو (جلو به جلو)

از یک حلقه یا بوش فاصله گذار بین کنس های بیرونی بلبرینگ استفاده می‌شود.

در چیدمان یا طراحی پشت‌به‌پشت

از دو حلقه یا بوش فاصله گذار استفاده می‌شود که یکی بین کنس های بیرونی و دیگری بین کنس های داخلی بلبرینگ‌ها قرار می‌گیرد. این نوع نصب یا چیدمان قابلیت امکان تحمل بارهای ممان به رولبرینگها را فراهم می کند.

در چیدمان یا طراحی پشت‌سرهم

بار محوری فقط از یک سمت به بلبرینگ وارد می‌شود. با این تفاوت که این بار توسط هر دو بلبرینگ تحمل می‌شود. در این چیدمان نیز یک حلقه یا بوش فاصله گذار بین کنس های بیرونی بلبرینگ‌ها و یکی از کنس های داخلی قرار داده می‌شود.این نوع چیدمان و نصب بلبرینگ‌ها در مقابل نا هم‌راستایی شفت حساس بوده و موجب کوتاه شدن عمر بلبرینگ‌ها می‌شود. همچنین لقی داخلی این رولبرینگ ها با بوش فاصله گذار تنظیم می‌شود. هر مقدار تغییر در لقی نرمال بلبرینگ با پسوند C همراه با یکی از اعداد ۲ یا ۳ در شماره فنی بلبرینگ مشخص می‌شود.

مزایا و نکات قوت رولبرینگ مخروطی

مهمترین مزایا و ویژگی های مثبت رولبرینگ مخروطی را در این بخش ذکر می کنیم.

 • بلبرینگ‌های مخروطی تک ردیفه می‌توانند بار شعاعی و بار محوری را در یک‌جهت و یاتاقان‌های مخروطی دو ردیفه می‌توانند بار شعاعی و بار محوری را در هر دو جهت تحمل کنند.
 • رولبرینگ مخروطی برای استفاده تحت بار سنگین یا بار ضربه‌ای مناسب است.
 • این نوع بلبرینگ بر اساس زاویه تماس به انواع استاندارد، متوسط و شیب‌دار طبقه‌بندی می‌شوند.
 • هرچه زاویهٔ تماس بزرگ‌تر باشد، مقاومت باربری در برابر بار محوری بیشتر است.
 • سایش کمتر و عمر مفید بالاتر به لطف توزیع مطلوب بار در رولبرینگ چهار ردیفه قابل دستیابی است.

معایب و مشکلات رولبرینگ مخروطی

مهمترین معایب و مشکلات رولبرینگ مخروطی را در این بخش ذکر می کنیم.

سرعت

از آنجایی‌که غلتک‌ها میزان تماس سطح بالایی را حفظ می‌کنند – از برخی جهات ِ مزیتی (مانند توزیع یکنواخت بارها) – با پتانسیل سرعت بلبرینگ‌های کروی که اصطکاک داخلی کمتری دارند و گرمای کمتری تولید می‌کنند، مطابقت ندارند.

گرما

در مقایسه با غلتک‌های مخروطی، غلتک‌های مخروطی گرمای کمتری تولید می‌کنند زیرا مواد کمتری وجود دارد و قفس بلبرینگ با غلتک‌ها حجم کمتری دارد.

ناهماهنگی دینامیک

بلبرینگ‌های کروی نسبت به یاتاقان‌های مخروطی، ناهماهنگی دینامیکی را بهتر تحمل می‌کنند. به این دلیل که برای زوایای خاصی طراحی شده‌اند؛ و به شیب‌های خارج از هدف طراحی خود پاسخ ضعیفی می‌دهند. بلبرینگ‌های کروی می‌توانند جابه‌جایی‌های موقتی را بدون فشار زیاد روی واحد انجام دهند، زیرا توپ‌ها به طور مستقل در داخل قفس نگهدارنده خود شناور می‌شوند. با غلتک‌های مخروطی، هر فشاری که بر روی یکی از آنها وارد شود، به طور کامل در کل مجموعه پخش می‌شود.

زوایای تماس کم‌عمق، متوسط و تیز

به‌طورکلی، زاویه 10 تا 19 درجه برای کاربردهای با بار سنگین شعاعی بسیار رایج است. برای هر چیزی کمتر از 10 درجه، باید در نظر بگیرید که آیا به یک غلتک تمام رانش نیاز دارید یا خیر. همچنین بررسی کنید که آیا اصلاً نیروی شعاعی زیادی وجود دارد یا خیر. با افزایش بارهای محوری (و کاهش بارهای شعاعی) می‌توان گفت که 20 درجه و 24 درجه تعادل خوبی برقرار می‌کند.
این زاویه به‌اندازه کافی کم‌عمق است که بارهای شعاعی همچنان فشار زیادی بر یاتاقان‌ها وارد نکنند، اما همچنین به‌اندازه کافی شیب‌دار است که بارهای محوری را به طور مؤثرتری تحمل کند.
برای بارهای محوری بزرگ، زوایای بین 25 تا 29 درجه ضروری بوده و این نقطه‌ای است که بارهای شعاعی باعث سایش بیشتر و کاهش طول عمر قطعه می‌شود. بااین‌حال، تحمل ترکیبی از بارهای ترکیبی شعاعی و محوری به طور هم‌زمان بیش از اندازه کافی است. به‌خاطر داشته باشید که بلبرینگ تماس زاویه‌ای می‌تواند به همان اندازه در حمل بارهای مختلف مؤثر باشد.

شرکت‌های تولیدکننده رولبرینگ مخروطی

اگر قصد خرید  رولبرینگ مخروطی را دارید در این بخش به معرفی برندهای تولید کننده آن و مشخصات رولبرینگ های مخروطی ساخت آنها می پردازیم.

بلبرینگ SKF

رولبرینگ مخروطی SKF اس کا اف

رولبرینگ مخروطی یکی از محصولات متنوع شرکت نامدار SKF است. کیفیت و دقت محصولات این شرکت در بازار داخلی و سراسر جهان به حدی معتبر و شناخته شده است که نیاز به تعریف ندارد. رولبرینگ مخروطی اس کا اف نیز مانند تمامی تولیدات دیگر کیفیتی فوق‌العاده را ارائه می دهد.
خرید رولبرینگ مخروطی SKF اس کا اف

کمیاب بودن رولبرینگ مخروطی SKF  اصل 

اگر به دنبال خرید رولبرینگ مخروطی SKF اس کا اف هستید در کمال تاسف باید خاطرنشان کنیم که به دلیل مسائلی نظیر تحریم کشور، محصولات رولبرینگ های مخروطی تک ردیفهٔ اس کا اف در بازار ایران بسیار کمیاب است. می‌توان اذعان کرد که در بسیاری از آیتم‌های مصرفی مربوطه نمی‌توان رولبرینگ مخروطی SKF را در بازار ایران پیدا کرد.

 همچنین هنگام خرید رولبرینگ مخروطی SKF ممکن است با نمونه‌های تقلبی آن مواجه شوید.  عمده تولیدات شرکت SKF در سری‌های غلتک مخروطی دو ردیفه و چهار ردیفه متمرکز است که در سری‌های دو ردیفه با طرح‌های TDI تی دی آی و TDO تی دی او شناخته می‌شوند. در سری‌های چهار ردیفه kdc در طرح TBU تی بی یو عرضه می‌شوند که برای چرخ قطارها به کار می‌رود.

تشخیص بلبرینگ اصل

راهنمایی شناسایی و تشخیص بلبرینگ اصل ، به همراه بیش از 200+ تصویر از محصولات و بسته بندی اصلی.

شناسایی بلبرینگ اصل

بلبرینگ FAG

رولبرینگ مخروطی FAG اف آ گ

اف آ گ را می‌توان یکی از بهترین تولید کنندگان رولبرینگ مخروطی به شمار آورد. به همین دلیل رولبرینگ مخروطی FAG یکی از با کیفیت‌ترین‌های بازار است. رولبرینگ های مخروطی ساخت این شرکت می‌توانند بار های شعاعی و محوری بسیار بالا را تحمل کنند. همچنین در طیف وسیعی از سرعت‌ها تولید می‌شوند. رولبرینگ مخروطی اف ا گ در حمایت از نیروها کارآمد است و به دلیل فاصله مؤثر زیاد بین یاتاقان‌ها، یک سیستم هدایت محوردقیق و سفت را تضمین می‌کند.

 رولبرینگ های مخروطی با کیفیت ایکس لایف FAG قابل اعتماد و کارآمد در مصرف انرژی با ظرفیت حمل بار بالا هستند. شرکت اف آ گ برای بهینه کردن هر چه تمام‌تر بلبرینگ‌های مخروطی سری ایکس لایف، هندسه، سطوح، دقت ابعادی و مواد و فرآیند عملیات حرارتی را نیز بهینه کرده است.

 اگر قصد خرید رولبرینگ مخروطی FAG اف ا گ را دارید به شما این نوید را می‌دهیم که انتخاب درستی کرده‌اید. زیرا رولبرینگ های مخروطی سری ایکس لایف FAG کارایی کلی ماشین‌ها و تجهیزات شما را افزایش می‌دهند.

بلبرینگ Timken

رولبرینگ مخروطی Timken تیمکن

شرکت بلبرینگ سازی تیمکن یک شرکت آمریکایی اولین سازنده و مخترع رولبرینگ مخروطی در جهان است. اگر بگوییم که تیمکن پرچم‌دار کیفیت و استقامت در رولبرینگ های مخروطی است اغراق نکرده‌ایم. مواد اولیه خاص با تکنولوژی و کنترل کیفیت تیمکن آمریکایی یک بلبرینگ مخروطی باکیفیت و با دوام را در اختیار مصرف‌کننده قرار می دهد.
نکتهٔ بسیار مهم در خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن این است که واحد اندازه‌گیری رولبرینگ های مخروطی تیمکن بر پایه اینچ استوار است.
خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن Timken

 به‌صورت کلی تولیدات شرکت تیمکن(بخاطر رواج واحد اندازه گیری اینچ در ایالات متحده آمریکا) بیشتر بر پایه واحد اندازه‌گیری اینچ هستند و مدل‌های متریک آنها در کشور ما نسبتاً کمیاب است. ابعاد اینچی این امکان را از مصرف‌کننده سلب می‌کند تا به‌جای رولبرینگ های مخروطی برندهای دیگر بتواند از تیمکن استفاده کند.

تیمکن انواع رولبرینگ های مصرفی صنایع را تولید می‌کند. رولبرینگ های تک ردیفه، دو ردیفه و چهار ردیفه تا رولبرینگ هایی با کاربرد خاص مانند رولبرینگ های مخروطی توربین‌های بادی از جمله محصولات این شرکت است. اگر ابعاد اینچی و همچنین دشواری و مقداری مبلغ بالاتر تیمکن برای کاربرد و بودجه شما دشواری ایجاد نمی‌کند، می‌توانیم این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که با خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن به دلیل کیفیت و دوام مثال‌زدنی، هزینه و نیاز نگهداری کم و سایر مزایای آن خاطری آسوده خواهید داشت.

بلبرینگ Koyo

رولبرینگ مخروطی کویو Kuyo

رولبرینگ های مخروطی کویو جزو درجه‌یک‌های بازار ایران است و در تمامی کدهای سری مخروطی می‌توان با خیال راحت استفاده کرد. رولبرینگ مخروطی ژاپنی کویو با کربن در دمای بالا و متوسط سخت‌کاری شده‌ است تا بتوانند نیروهای سنگین را تحمل کند. بر روی رولبرینگ های مخروطی کویو بعد از اعداد حروف (J، R) می‌آید، برخی تصور می کنند که حروف مذکور جزو کد فنی و نمایانگر طرح خاصی در بلبرینگ است ولی این‌گونه نیست.

حرف J نشانگر این است که ابعاد اصلی و ابعاد فرعی بلبرینگ بر اساس استانداردهای ISO تولید شده است. و حرف R بیانگر طراحی داخلی با ظرفیت بار بالا است. گاهی مشاهده شده که خریداران کویو زمانی که بلبرینگ مورد نظرشان از این برند موجود نیست به دنبال رولبرینگی با پسوند JR می‌گردند که طبعاً در سایر برندها این کد وجود ندارد و مخصوص کویو است. شایان ذکر است که در این مواقع می‌توان بلبرینگ دیگری را بدون نگرانی جایگزین کرد.

بلبرینگ Nachi

رولبرینگ مخروطی ناچی Nachi

شرکت ناچی نیز به تولید رولبرینگ های مخروطی پرداخته است. ناچی یک برند مطرح ژاپنی است که تولیدات سری مخروطی آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و توانایی‌های قابل قبولی دارد. استفاده از استیل کروم دار در قفسه‌های رولبرینگ مخروطی توسط مهندسین این شرکت که منجر به افزایش کیفیت و افزایش توانایی حمل بارهای ترکیبی آن شده است، به رولبرینگ مخروطی ناچی امکان رقابت با نمونه‌های سایر برندها را می‌دهد. خرید رولبرینگ مخروطی ناچی باتوجه‌به قیمت مقرون‌به‌صرفه و کیفیت ساخت بالای آن، انتخابی معقول و هوشمندانه به نظر می‌رسد.

بلبرینگ NTN

رولبرینگ مخروطی NTN ان تی ان

ان تی ان شرکتی پیشرو با قدمتی طولانی در تولید رولبرینگ مخروطی است. این شرکت همواره طرح‌های نوآورانه‌ای را ارائه می‌کند. ان تی ان یاتاقان‌های مخروطی خود را در چند کیفیت فولادی ارائه می‌کند. به طور نمونه NTN در محصولاتی که کاربردهای سخت مانند معادن دارند و لازم است بارهای سنگینی را تحمل کنند، از فولاد کروم خورده و سخت در سطح و انعطاف‌پذیر در هسته برای جذب بهتر ضربه‌ها و همچنین افزایش عمر مفید آنها -تا 40 درصد – استفاده می‌کند.
خرید رولبرینگ مخروطی NTN ان تی ان

یکی از برتری‌های رولبرینگ مخروطی ان تی ان فولادها و عملیات حرارتی آن است. سختی سطح، پایداری ابعاد و مقاومت در برابر تغییرات دما از طریق فولاد سخت شده ویژگی‌های مهم رولبرینگ مخروطی NTN به شمار می‌رود.

درصورتی‌که تمایل به خرید رولبرینگ مخروطی NTN داشتید توجه داشته باشید که رولبرینگ های مخروطی ان تی ان زمانی که پیشوند (4T) داشته باشند، نشانگر فولاد کربن‌دار و سازگار با شرایط شدید است. زمانی که پسوند (U) قبل از شماره فنی می‌آید بیانگر فولاد سخت شده به‌کاررفته در رولبرینگ مخروطی ان تی ان است.

رولبرینگ مخروطی چینی

طیف گسترده‌ای از رولبرینگ های مخروطی چینی در سطوح مختلف کیفی در بازار ایران موجود هستند. این نوع یاتاقان همیشه در سیستم‌هایی استفاده می‌شود که در طی آن بارهای سنگینی به رولبرینگ وارد می‌شود. با این شرایط رولبرینگ مخروطی اگر حداقل کیفیت استاندارد را نداشته باشد بسیار سریع خراب می‌شود و مشکلات تعمیرات چندباره را ایجاد می‌کند.

 بنابراین هنگام خرید رولبرینگ مخروطی چینی باید از برندی استفاده کنید که کیفیت بالاتری نسبت به بقیهٔ برندهای چینی داشته باشد. در این مطلب ما تعدادی از باکیفیت‌ترین رولبرینگ های مخروطی چینی بازار را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

بلبرینگ zwz

رولبرینگ مخروطی ZWZ زد دبلیو زد

رولبرینگ مخروطی ZWZ (زد دبلیو زد) با کیفیت‌ترین محصول چینی به شمار می‌رود. این شرکت در یاتاقان‌های مخروطی خود استاندارهای کیفی را رعایت کرده و از فولادی با کیفیت استفاده می‌کند. به همین دلیل رولبرینگ مخروطی ZWZ عمر مفید مطلوبی دارند. در صورتی که تمایل به خرید رولبرینگ مخروطی ZWZ را داشته باشید، این اطمینان خاطر را به شما می‌دهیم که محصول این برند در مقایسه با سایر برندهای چینی از لحاظ کیفیت و دقت ساخت در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد.
بلبرینگ kg

رولبرینگ مخروطی KG کی جی

رولبرینگ مخروطی KG از کیفیت متوسط و نسبتاً قابل قبولی برخوردار است. به‌خصوص وقتی قیمت محصولات این شرکت را مدنظر قرار دهیم. از رولبرینگ مخروطی KG و سایر محصولات این شرکت می‌توان در مواقعی که حساسیت بالایی وجود ندارد و یا فشار وارده به آنها زیاد نیست استفاده کرد. چنانچه قصد خرید رولبرینگ مخروطی KG را دارید می‌توان نتیجه‌گیری کرد که KG نسبت به سطح قیمتی خود، کیفیت مناسبی را ارائه می‌دهد. هرچند شرایط کاری آن نیز بهتر است دارای حساسیت یا فشار زیاد نباشد.

رولبرینگ مخروطی اروپای شرقی

تعدادی از کشورهای اروپای شرقی انواع رولبرینگ های مخروطی را تولید می‌کنند. سطح تکنولوژی و مهندسی در شرق اروپا نسبتاً پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. به تبعیت از این واقعیت، کیفیت و سختی محصولات تولیدی برندهای اروپای شرقی از دیگر برندهای اروپایی نظیر SKF نیز پایین‌تر است.

 هرچند اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم این شرکت‌ها نیز از فولادهای مرغوب با مهندسی استاندارد استفاده می‌کنند و سازنده رولبرینگ های استوار بر پایهٔ مواد مرغوب اولیه هستند. تعدادی از بهترین تولیدکنندگان یاتاقان‌های مخروطی در اروپای شرقی عبارت‌اند از:

برند بلبرینگ URB

رولبرینگ مخروطی URB

رولبرینگ های مخروطی URB محصول کشور رومانی است. این شرکت محصولاتی با طول عمری مناسب و کیفیتی مطلوب تولید می‌کند.
بلبرینگ ZKL

رولبرینگ مخروطی ZKL

رولبرینگ مخروطی ZKL محصول کشور جمهوری چک است. ZKL برندی شناخته شده و قدیمی در ایران است.
بلبرینگ GPZ

رولبرینگ مخروطی GPZ

رولبرینگ مخروطی GPZ یکی از رولبرینگ های مخروطی با کیفیت ساخت روسیه است.
برند MPZ

رولبرینگ مخروطی MPZ

رولبرینگ مخروطی MPZ محصول کشور بلاروس است. محصولات این شرکت از فولادی مرغوب ساخته شده و عمر مفید مناسبی دارند.

کاربرد رولبرینگ مخروطی در صنایع

 • رولبرینگ های مخروطی تک ردیفی معمولاً در کاربردهایی با بارهای ترکیبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از رولبرینگ های مخروطی تک ردیفی نیز می‌توان در مجموعه‌ها استفاده کرد. یاتاقان غلتکی مخروطی تک ردیفی را می‌توان به‌صورت رودررو، پشت‌به‌پشت یا پشت‌سرهم تطبیق داد تا بسته به شرایط عملیاتی مزایای خاصی را ارائه دهد.
 • رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه معمولاً در گیربکس‌ها، تجهیزات بالابر، کارخانه‌های نورد و ماشین‌آلات در صنعت معدن استفاده می‌شوند.
 • غلتک مخروطی چهار ردیفه تقریباً به طور انحصاری در کاربردهای رول کاری مانند کارخانه‌های نورد استفاده می‌شود.

راهنمای خرید رولبرینگ مخروطی

در هنگام خرید رولبرینگ مخروطی باید نکاتی را مدنظر داشته باشیم تا بتوانیم انتخابی داشته باشیم که به‌درستی پاسخگوی نیازهای ما باشد. در بخش ذیل تلاش کرده‌ایم مروری بر مواردی داشته باشیم که در این مقاله به‌صورت مشروح به آن اشاره کرده‌ایم.

 • قبل از خرید رولبرینگ مخروطی، اطلاع کاملی از میزان بار شعاعی و محوری وارده بر بلبرینگ و نیاز ماشین صنعتی مورداستفاده داشته باشید.
 • توجه پسوندها و پیشوندهای رولبرینگ مخروطی موردنظر و آگاهی از آنها اهمیت بسیار بالایی دارد.
 • یکی از راه‌های اینکه بتوانید بین برندها و مدل‌های رولبرینگ مخروطی انتخابی داشته باشید این است که فاکتور فشار وارده بر رولبرینگ را مدنظر قرار خواهید. به طور مثال درصورتی‌که که فشار وارده چندان زیاد نیست می‌توانید از رولبرینگ مخروطی KG با قیمتی مقرون‌به‌صرفه‌تر استفاده کنید.
 • در انتخاب رولبرینگ مخروطی می‌بایست به ابعاد اینچی یا متریک آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. به طور مثال چنانچه قصد خرید رولبرینگ مخروطی تیمکن را دارید می‌بایست بدانید که ابعاد آن اغلب بر مبنای اینچ است.
 • نوع آلیاژ به‌کاررفته در رولبرینگ های مخروطی دارای اهمیت است. زیرا اگر کروم دار یا سخت شده باشند عمر بیشتری پیدا می‌کنند.
 • خرید جنس اصل حائز اهمیت است. زیرا رولبرینگ مخروطی فیک و تقلبی عمر چندانی نداشته و هزینه‌های تعمیرات و امکان خرابی را افزایش می‌دهد.
 • اگر از رولبرینگ های مخروطی تیمکن استفاده می‌کنید حتماً در هنگام تعویض از همان برند تیمکن استفاده کنید و آن را بر محصول برند دیگری جایگزین نکنید.
 • در خرید رولبرینگ مخروطی می‌بایست به کیفیت قفسه و سفتی اجزای رولبرینگ توجه ویژه‌ای داشته باشید.

فروش رولبرینگ مخروطی

گروه صنعتی خلیج بلبرینگ باتوجه‌به نیازهای مصرف‌کننده و آگاهی از آیتم‌های مصرفی در ایران، در عرصهٔ واردات و فروش رولبرینگ های مخروطی از برندهای مطرح جهانی فعالیت می‌کند. ما در تلاش هستیم تا فروشی باکیفیت داشته باشیم. در همین راستا کیفیت و اصالت کالا برای ما در درجهٔ اول قرار دارد.

 مزیت ما در هنگام فروش این است که با ارائهٔ مشاورهٔ فنی و بررسی نکات فنی و توجه به نیازهای دستگاه صنعتی بهترین پیشنهاد را به شما می‌دهیم تا انتخابی بهینه و مطلوب داشته باشیدو بتوانید به بیشترین کارایی دست پیدا کنید. فروش رولبرینگ های مخروطی اصل و ارسال سریع آنها به نقاط مختلف کشور خدماتی است که گروه صنعتی خلیج بلبرینگ به مشتریان محترم خود در هنگام فروش ارائه می‌دهد.

استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی

قیمت رولبرینگ مخروطی به شرکت تولید کنندهٔ آن و سری ساخت آن ارتباط زیادی دارد. به طور مثال یک شرکت اروپایی به دلیل تکنولوژی بالاتر، مواد اولیهٔ گران‌تر و هزینه‌های ساخت بیشتر قیمت بالاتری را برای محصولاتش در نظر می‌گیرد.

عوامل مختلف دیگر مانند جنس قفسه، آلیاژ فولاد، دقت طراحی نیز بر قیمت رولبرینگ مخروطی تأثیرگذار است. فروشگاه خلیج بلبرینگ آماده ارائهٔ بهترین و مناسب‌ترین قیمت رولبرینگ های مخروطی است. جهت استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی کافیست با ما تماس بگیرید.

سوالات رایج رولبرینگ مخروطی

مونتاژ غلتک مخروطی چقدر دوام می‌آورد؟

هنگامی که یاتاقان‌های مخروطی به‌درستی انتخاب می‌شوند، مناسب، مهروموم شده و روغن‌کاری می‌شوند، برای مدت بسیار طولانی و با حداقل تعمیر و نگهداری دوام می‌آورند. خوشبختانه یاتاقان مخروطی معمولاً برخی از آخرین بخش‌های یک ماشین هستند که نیاز به سرویس دارند.

چگونه رولبرینگ های مخروطی را تنظیم کنیم؟

قفس غلتکی اگر خیلی شل باشد می‌تواند خم شود و سطوح راهرو را زخمی کند. اگر خیلی سفت باشد، اصطکاک دائمی وجود دارد که براده‌های فلزی کوچکی ایجاد می‌کند. پدیده “بازی” کردن را حذف کنید و تا زمانی که آزادانه بچرخد عقب‌نشینی کنید.

دلایل خرابی رولبرینگ های مخروطی چیست؟

چند دلیل رایج وجود دارد:

 

مجموعه‌های بلبرینگ به طور نامناسب آب‌بندی یا روغن‌کاری شده باشند.

رطوبت یا خوردگی باعث خرابی شده باشد.

مخروط‌ها و فنجان‌ها به‌درستی تنظیم نشده باشند.

چه زمانی باید غلتک مخروطی را تعویض کنم؟

پوسته‌پوسته شدن فلز نشان می‌دهد که یاتاقان مخروطی باید دراسرع‌وقت تعویض شود. همچنین، گوشی‌های طبی می‌توانند به تشخیص صداهای خراش یا جیرجیر کمک کنند که می‌تواند به معنای سایش قابل‌توجه باشد.

سوالات متداول خرید بلبرینگ ناچی

خرید بلبرینگ مخروطی اصل

جهت استعلام قیمت رولبرینگ مخروطی تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید ۳۳۰۰۰۱۰6(۰۲۱)


مشاوره از طریق واتسپ


پاسخ به سوالات متداول

با ما تماس بگیرید ۳۳۰۰۰۱۰6(021)فروش و مشاوره تخصصی خرید بلبرینگبا ما تماس بگیرید


مشاوره از طریق واتسپ


پاسخ به سوالات متداول

اسکرول به بالا